Mercy College students doing archery

Staffing

Principal (MEdLeadership, BTeach, GradDipEd, Cert IV - Train & Ass, Cert IV – Theology)
Deputy Principal (BEd)
Assistant to the Principal, Curriculum (BEd) (Acting)
Mr Scott McSherry (MEd – Leadership, B.Bus, B.L.M, Cert IV in Ministry and Theology) (on long service leave)
Assistant to the Principal, Students (BTEd)
Assistant to the Principal, Mission (MEL, BLM)
Assistant to the Principal, Administration (BLM, Ass. Dip. Eng, Cert. WPHS)
 
Heads of Department (BEd, BMus, Cert. Sys. Theo., MEd. Leadership) Religious Education
(BSc, Grad.Dip.Ed) Mathematics
(BA, BEd) English
(BASc) (Acting) Science
(BEdJap) Languages
(BEd) Technology
(BPA, BLM) Visual & Performing Arts
(BEd) (Acting)
Mr Matthew Paul (BEd) (Acting AP Curriculum)
HPE
(BLM, Cert. Hosp. & Com. Cook.) Humanities
(BA Asian Stud., BA Lang., Dip.Ed, MA) Careers and VET
(BEd.Pri, MEd Spec.Ed.) Inclusive Curriculum
 
Other Positions of Responsibility (BLM, Telecom Tech.) Guidance Counsellor
(BLM Sec/Vet, MEd Guid&Couns.) School Counsellor
School Counsellor
(BLM) Sports Coordinator
(MEd [Teacher Librarianship], BEd) Teacher/Librarian
(BLM, Grad.Dip.Ed) RTC Coordinator
(BLM) Cultural Coordinator
(BTPR, Grad.Dip.Spec.Ed) Teaching and Learning Coordinator
(BEd)
Justice Coordinator
 
House Coordinators Argos: (BEd) (Acting)
Mrs Chana Sticklan (BLM, BSc) (on maternity leave)
Purple Shark
Badila: (BHM, BEd) Yellow Lion
Midas: (BLM) Orange Marlin
Oraya: (BEd) Red Eagle
Pindar: (BNE&WS, Grad.Cert.Ed.Sec) Blue Panther
Triton: (BEd, BTr, Grad.Cert.Ed-Safeguarding Child.) Green Taipan
 
Other Teaching Staff (BSc, Dip.Ed)
(BHSPEd)
(BEd)
(BTPR, Grad.Dip.Spec.Ed)
(BEd)
(BEd, Grad.Dip.Ed)
Mrs Lisa Bottcher (BEd) (on maternity leave)
(BTchg)
(BEd)
(BEd, EC, Grad.Dip.LM.Sp.Ed, Cert.IV Min.Theo.)
(BASc, Grad.Dip.Tchg)
(BA, Grad.Dip.Ed, MEd)
(BEdHons)
(BLM)
(BEd, Grad.Dip.Spec.Ed)
(BET, Ass.Dip.Cart, Cert.IV TAE, Grad.Dip.Comp)
(BLM)
(BEd)
(BEd)
(BEd)
(BSc.Bio, MTch PGCE)
(BVA, Grad.Dip.Sec.Ed)
(BEd)
(BEd)
Mrs Tammy Korndoerfer (on maternity leave)
(BLM)
(BFA, MTchg)
(BSc, Dip.Ed)
(BEd)
(BEd)
(BBA, BEd)
(Trade Qual.Dies.Fit., Bad VocEd, C.dec, G Cert.Com.Ed, MEd, Workplace Train.&Assess)
(BEd)
(Grad.Dip.Ed)
(BEd)
(BMT, Grad.Dip.Ed.Sec)
(MEd.Ldshp, BLM, PostGrad.Cert.Ed, Grad.Cert.Rel.Stud.)
(BLM)
(BEd Sec.)
(BEd, Cert.Ed)

(BEd)
(Dip.Tchg., Cert.IV Theology)
(BSc, Dip.Ed, Dip.Ed.Spec.Needs)
(BSc, Grad.Dip.Ed)

Support Staff

Office Manager Mrs Kathy Makin (Dip.Bus.Mgt., Cert 3 & 4 Ed.Supp.Office)
Office Staff

Mrs Penny Gunning - Office Admin / Finance (Dip.CWD)
Mrs Leanne Inkson (Cert.III Fin.Serv., Cert.Prop.Mngt.SS) - Student Records
Mrs Jo Oliver-Arnold - Parent Reception
Mrs Cleilia Shields - Student Reception

Principal's Secretary Mrs Paula Bell
PA - Senior Leadership Team  
 
Finance & Maintenance Manager Mr David McKie
Finance Officers Mrs Selena McSherry, Mrs Jo Stevens (Cert.IV Bus.Admin.)
Indigenous Education Liaison Officer Mrs Melissa Russell
ICT Manager Mr Shawn Day (BMS)
ICT Support Officer Mr Lincoln DeThomasis (Cert.III Info.Dig.Med & Tech., Cert.III Chr.Min.&.Theo., GSuiteAdmin.Fund)
Inclusive Curriculum Assistants Mrs Sharon Anderson, Mrs Tenille Allen, Miss Shardai Beazley, Mrs Michelle Bettini (Cert.III Ed.Supp.), Mrs Lynda Cook, Mrs Kym Crofts, Mrs Kylie Denning (Cert.III Auslan), Mrs Teresa Dreghorn, Ms Elizabeth Falzon (Cert.IV Ed.Sup.), Mr Damon Grimwood, Mrs Sharell Hamilton (Cert.III Ed.Sup.), Mrs Angela Hamilton, Mrs Sophie Haverda (L3 Dip.Child.Care Learn.Dev, L5 Dip.Lead for Hea.Edu.Soc.Care), Mrs Keli-Anne McCowan (Cert.III Tchr.Assist), Mrs Vikki McGrath, Mrs Aliceon Ramsay, Mrs Rebecca Rathmell (Dip.Ed.Sup), Mrs Debbie Stickland, Mrs Sharon Stewart-Harris, Mrs Ai Wakasugi (Cert.III Ed.Supp), Mrs Amaya Walz (Cert.III Ed.Supp), Mrs Emma Wilson.
Teacher Assistants Mrs Rowena Bartlett - Sport, Mr Sam Baurer - Cultural, Mrs Lilly Cristaldi - Home Economics, Mrs Wendy Cunningham - Science (Cert.IV Lab.Tech.), Mrs Kerri Davidson - The Arts (Cert.Cook., Dip.Com.Serv.Child), Mr Brian Dunn - Technology/WPHS, Mrs Narelle Nash - Science, Miss Cassie Deas - RTC, Mr Jack Quinn (Man Arts), Mrs Helen Turner - Sport (Cert.III Ed.Sup., Gov.Pract.L3), Mrs Brigitte Zimmerman - The Arts (Cert.Art III, Cert.Art Therapy, Dip.Counsell.).
Library Assistants Miss Alexia Bartholomew, Mrs Kathleen DeBrincat (Cert. 2,3,4 Lib.Info.), Mrs Vickie Greskie, Mrs Kerry Williams
Tuckshop Convenor Mrs Margaret Floyd
Assistant Tuckshop Convenor Mrs Assunta Di Francesco, Mrs Kellie Jones, Mrs Carmel Marshall
Maintenance Coordinator Mr Neville Lomas (Trade Cert.Paint. & Decor.)
Maintenance Mr Brian Dunn (House Build.Reg., Apprent.Tiling)
Grounds Assistant Mrs Claudia Gall
Bus Driver Mrs Kelly Cooke